------- auto & moto -------

Duben 2015: Silničáři u nás a v Rakousku.

Meteorologická zima skončila 28. února. Což už je dávno za námi. Pokud si dobře vzpomínám, kdovíjaká zima u nás ani nebyla. Nicméně mne to přivádí k zamyšlení a nutí se ohlédnout za letošní zimou a trošku ji zhodnotit z role řidiče a nezaujatého pozorovatele.

Během zimních měsíců jsem několikrát navštívil Rakousko. Jednou za slunného počasí, jindy zase za deště, nebo za hustého sněžení. Ikdyž byly výkyvy počasí znatelné, nikdy a nikde jsem nenarazil na problém sjízdnosti komunikace. Což se nedá říci o našich silnicích, kdy stačilo aby napadlo pár centimetrů bílého čehosi a zavládla panika. Hlavně mediální panika. Česko zachvátila sněhová kalamita, cesty jsou nesjízdné a pořád dokola. Avizovaný příchod hustého sněžení byl všude probírán snad týden dopředu, nicméně jakmile to přišlo, nikdo na to nebyl připraven, zejména oranžové vozy s majáky. Počítat na prstech množství vozů technických služeb v den, kdy “kalamita” přišla na jedné nejmenováné rychlostní silnici by zvládl i člověk, který má amputovány všechny prsty na končetinách. Sníh překvapil je velice, když peřinou pokryl silnice. 

Komentovat silnice nižších tříd nemá vůbec cenu. Ve většině případů se sníh dřív ujezdí, než ho někdo odrhne a potom stačí pocukrovat kamením. Řekneme si ok, co se dá dělat. Jenže ono přijde obleva a sníh povolí. Místo aby se shrnul pryč, tak se nechá a čeká se až povolí úplně a zmizne. V tom klesnout teploty pod bod mrazu a ze sjízdné silnice je nesjízdný tankodrom. Určitě každý takové situace zažil a ví o čem mluvím. 

Pokrok v porovnání s předešlou zimou tady ovšem je. Nikde jsem nezaslech silničáře si stěžovat na nedostatek financí a s tím spojené slabé zásoby posypového materiálu a všeho okolo. Ještě aby si někdo stěžoval, když zimy jsou čím dál tím mírnější a sněhová pokrývka v česku byla za zimní měsíce tohoto roku trvale minimální.

Po zimě na řidiče čekají nástrahy v podobě výtluků, které za šera a tmy můžou způsobit nemalou škodu na vašem voze, takže pozor na ně, jsou to prevíti!

Tímto nikoho nechci urazit, vyjadřuji jen svůj osobní názor.  

01.04.2015 22:56/ Úvodník

Tvůj komentář:

O webu

Vítejte na MotorVillage! Web a blog v jednom. Máte před sebou projekt nadšence, který se zajímá o svět motorismu, jak jednostopého tak dvoustopého a rád by své názory, získané informace a zážitky prezentoval prostřednictvím MotorVillage všem návštěvníkům, kteří zde zavítají ať již náhodou, nebo se jedná o pravidelné čtenáře. Budeme rádi za všechny Vaše reakce a doufáme, že se obsah MotorVillage bude líbit!